2020-04-11

Konserterna i april och maj inställda

Hej SWEJS-medlemmar!

Som ni säkert alla har förstått har vi inte möjlighet att fullfölja vårens program utan konserten den 24 april med Ronnie Gardiner All Stars och konserten den 15 maj med Spicy Advice Ragtime Band får ställas på framtiden.  Likaså blir årsmötet fortsatt uppskjutet.

Vi hoppas att vi får återse våra medlemmar efter sommaren. Innan coronaepidemin brutit ut hade vi redan fastställt höstens datum som är 25 september, 16 oktober (i jazzfestivalveckan), 6 november, 27 november och 11 december. Med anledning av vårens inhiberingar kommer vi att undersöka om det finns möjlighet att lägga in några extrakonserter utöver de ovan nämnda. Vi får återkomma om detta.

Påskhelgen pågår och SWEJS-styrelsen hoppas att våra medlemmar har en angenäm sådan trots de aktuella problemen!